wyloguj się z sieci

Jesteś tam, nie tu

Zobacz ile wokół ciebie jest osób, które non stop patrzą tylko w telefony, tablety, laptopy i inne elektroniczne cuda. Może ty sam do nich należysz. Ja w pewnym momencie zauważyłem, że prawie non stop wpatruje się w ten malutki ekran. Facebook, Instagram, bezmyślne przeglądanie stron www, co chwile sprawdzanie poczty e-mail lub bezsensowne rozmowy na komunikatorach.

Przyjrzyj się na ulicy, w kawiarni? Ludzie w dzisiejszych czasach nie rozmawiają ze sobą, siedzą zapatrzeni w ekraniki i w pseudo ciszy bezmyślnie klikają w swoje cudeńka. Ba przejdź się na pierwszy lepszy plac zabaw i zobaczysz, że dzieci oderwane od komputerów nie wiedzą w co się bawić i o czym ze sobą rozmawiać. (sic!) 

Brzmi znajomo?

Być tu i teraz, nie tam gdzieś

Wiem to jest trudne, sam jeszcze mam z tym problem, niemniej jednak warto próbować i wyrabiać w sobie nowe nawyki – zdrowe nawyki. 

Jak wylogować się z sieci – zapewne zapytasz, poniżej przedstawię Ci parę kroków, które sam zastosowałem i przynoszą efekty.

  1. Ogranicz czas spędzany w sieci, zyskasz więcej wolnego czasu – wykorzystaj go na czytanie książek, spotkania ze znajomymi itp. Ja jadąc do pracy zawsze mam książkę aby czytać ją niż przeglądać bezmyślnie sieć.
  2. Nie ustawaj Facebooka czy innego booka jako strony startowej. Wyłącz stałe logowanie.
  3. Wyłącz powiadomienia w telefonie, lub ogranicz ich ilość. Sam się złapałem na tym, że jak tylko telefon oznajmił o nowej informacji to nie kończyło się tylko na czytaniu nowości.
  4. Tryb ciszy – ja po powrocie do domu, mam automatycznie ustawiony ten tryb (do godz. 7.30 dnia następnego). Zapominam o telefonie. Fakt możesz przegapić, że ktoś dzwonił. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na wyciszenie telefonu po powrocie do domu, to wyłącz tylko powiadomienia telefonu.
  5. Zwolnij, nie spiesz się, co się stanie jeśli np. wyślesz tego emaila 10 minut później jak dojedziesz do pracy. 

Te kilka czynności sprawi, że ograniczysz swój czas spędzany w sieci. 

Zdarza mi się jeszcze bezmyślne przeglądanie, ale jest już tego zdecydowanie mniej niż kiedyś. Zacząłem dostrzegać rzeczy których kiedyś nie dostrzegałem, smaki potraw, co się dzieje za oknem itd. bo przecież odłożyłem telefon. 

Bądź samoświadomy – zacznij żyć w realu nie w wirtualnym świecie

Zostaw komentarz